Ida-Virumaa arendusseminarid struktuurivahendite perioodi 2021-2027 regionaalarengu meetmete ettevalmistamiseks
Koolituse algus:
12. jaanuar 2023 09:30Koolituse lõpp:
14. aprill 2023 16:45
- Kohalikud teenused, 12.-13. 01. 2023 (koolitaja: Mihkel Laan)
- Avalik ruum, 16.-17. 02. 2023 (koolitajad: Jiri Tintera, Kaie Kuldkepp, Anto Aasa)
- Elamumajandus, 23.-24.03. 2023 (koolitajad: Kaie Enno, Keiti Kljavin, Johanna Holvandus)
- Muudatuste juhtimine, 13.-14. 04. 2023 (koolitaja: Jaan Urb)
Arenguprogrammi eesmärk
on anda valdkonnapõhiseid teadmisi (kohalikud teenused, avalik ruum ja elamumajandus) ja valmistada neil teemadel ette projektitaotlusi struktuurivahendite perioodi 2021–2027 rakenduskava prioriteetse suuna 5 meetmetesse „Suuremate linnapiirkondade arendamine“, „Avalike teenuste arendamine“ ja/või „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond“.
Paljud regionaalarengu toetusmeetmed algaval rahastusperioodil eeldavad maakondlikku kokkulepet. Seminar on hea võimalus koostöös maakondlike arendusorganisatsioonidega arutleda nii omavalitsuste prioriteetide kui ka maakonnaüleste teemade üle.
Sihtrühm
Nelja seminari sihtrühm on mõnevõrra erinev. Lisaks KOVide, IVOL-i ja IVEK-i esindajatele on Kohalike teenuste seminarile oodatud piirkonna elanikke esindavate kodanikuühenduste ja teenuseid osutavate kodanikuühenduste liikmeid ja töötajaid. Avaliku ruumi ja Elamumajanduse seminaridele ka Ida-Virumaa suuremate linnapiirkondade (Jõhvi, Kohtla-Järve, Sillamäe ja Narva) korteriühistute juhatuse liikmeid.
Gruppide suurus on 30 inimest, va Muudatuste juhtimine, milles on 16 inimest.
Meetodid
Juba enne seminaride algust palutakse KOV-idel mõelda projektiideedele, mida seminaride käigus edasi arendada. Osalevatel KOV-idel on õigus igas teemavaldkonnas – kohalikud teenused, avalik ruum, elamumajandus, muudatuste juhtimine – saada 4 akad/h ulatuses individuaalset nõustamist. Kolmel esimesel seminaril pakutakse sünkroon- ja järeltõlget eesti-vene-eesti keele suunal.
Arendusseminarid
1.KOHALIKU TEENUSED seminari eesmärk on…
mõtestada kompleksselt lahti kohalike teenuste arendamisega seonduvad väljakutsed ja võimalikud lahendused Ida-Virumaa kaheksas kohalikus omavalitsuses, sh :
- suurendada omavalitsuse ja laiemalt piirkonna elanike teadmisi oma valla või linna demograafilise seisu ja perspektiivide ning nendest lähtuvalt tulevase teenusvajaduse osas;
- mõelda läbi ja harjutada teenuste disainimist nende kasutajate ootustest ja soovidest lähtuvalt;
- toetada vastavate arendusprojektide ettevalmistamist.
2. AVALIK RUUM seminari eesmärk on…
- suurendada teadmisi strateegilisest planeerimisest laiemalt, sh kaasavast planeerimisest ehk linnaruumi kavandamisest koostöös kogukondadega;
- teadvustada süvitsi kvaliteetse avaliku ruumi osiseid – ligipääsetavust, turvalisust, mitmekesisust, keskkonnatundlikkust – ja universaalse disaini põhimõtteid;
- teada ja tunda linnaruumi kliimamuutustele vastupanuvõimelisemaks ja elamisväärsemaks muutmise – elurikkust suurendavate elementide ja projekteerimise tehnikate kasutamine linnaplaneerimises, liigirikaste alade loomine, loodulike veekogude rajamine jms – põhimõtteid;
- olla kursis Targa Linna arendamise teooria ja praktikaga – kuidas vähendada inimeste ökoloogilist jalajälge keskkonnateadlikuma käitumise, taastuvenergia kasutamise ja kaasaegse tehnoloogia rakendamise kaudu
3. ELAMUMAJANDUS seminari eesmärk on mõista…
- milline on kohaliku omavalitsuse roll, võimalused ja vastutus elamumajanduse arendamisel ja kuidas seda koordineerida?
- milline on ajaloolise kvartalipõhise piirkonna tulevik kahanemise tingimustes?
- milline on teadmine Ida-Virumaa segregatsioonist ja kuidas planeerida valdavalt tööstuse jaoks rajatud monofunktsionaalsete linnakute tulevikku?
- kuidas tegeleda kahanemise juhtimisega eluaseme valdkonnas, kuidas organiseerida kohaliku omavalitsuse koostööd era- ja mittetulundussektoriga (korteriühistutega koostöös avaliku ruumi uuendamine, tühjenevate korterelamute teema jne)?
4. MUUDATUSTE JUHTIMINE seminari eesmärk…
- on omavalitsuste parema ettevalmistuse tagamine arendusprojektide elluviimiseks ja projektidega kaasnevate muudatuste juhtimiseks.
- Paljud regionaalarengu toetusmeetmed algaval rahastusperioodil eeldavad maakondlikku kokkulepet. Seminar on hea võimalus koostöös maakondlike arendusorganisatsioonidega arutleda nii omavalitsuste prioriteetide kui ka maakonnaüleste teemade üle.
Programmi läbiviija
Avaliku Halduse Arengukeskus OÜ, projektijuht: Terje Schmidt, AHA Keskuse juhataja
Seminaridele registreerimine
toimub Riigitöötajate Iseteenindusportaali (RTIP) kaudu ja avatakse jooksvalt.
Arendusseminari „Kohalikud teenused“ elluviimist rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist perioodi 2014-2020 meetme tegevuse „Kohalik ja regionaalne arendusvõimekus“ raames ja riigieelarvest omafinantseerimiseks ettenähtud vahenditest.