KOOLITUSREIS: BASKIMAA JA PÜRENEED. 31. JUULI – 6. AUGUST 2019

Koolituse algus:

31. juuli 2019 04:30

Koolituse lõpp:

06. august 2019 23:30

    

BASKIMAA JA PÜRENEED
31.07-06.08.2019 (7 päeva)
BILBAO – MARQUES DE RISCAL – VITORIA – OLITE – BARDENAS REALES – PAMPLONA – HONDARRIBIA – PAU – LOURDES – PÜRENEED – PIC DU MIDI BIGORRE – CAMPAN – TOULOUSE

Baskimaa – Euskal Herria (baski keeles). Baskid elavad erakordselt ilusal ja mitmekülgsel maal. Imelised mäed, tänavafestivalid, muuseumid ja parim toit kogu Hispaanias. Baskimaal elab saladusliku päritoluga muistne rahvas. Arvatakse, et nad võivad olla Euroopa vanim rahvus. Baskid on tuntud oma sõltumatuse poolest, nad on uhked oma kultuuri eripära ja kummalise keele üle. Bask on üksnes see, kes oskab baski keelt. Lahutamatu osa baski kultuurist on armastus hea toidu vastu ning öeldakse, et baskide populaarseim spordiala on söögivalmistamine. Neil on oma kuulsad gastronoomiaseltsid ja toiduarmastajate ühingud txokos’id. Püreneed on eheda looduse nurk Lõuna-Euroopas.

KOOLITUS: “Kuidas saada peaaegu kõike, mida soovid (ehk eesmärgistamise mitu teed)”
Meiega vestleb ja inspireerib kauaaegne rõõmus reisikaaslane Meeli Vaikjärv.
Meelil palju varjatud andeid: ta on lõpetanud Psühholoogia Erakooli, Holistilise Teraapia Instituudi, NLP ja Coachingu koolituse. Kuna igapäevaselt tegeleb ta alustavate ettevõtete nõustamisega, siis on visiooni ja eesmärgistamise teemad sageli laual. Iga saavutatud eesmärk algab unistusest ning esimesest sammust selles suunas.

1. päev
Kolmapäev, 31. juuli, Tallinn-Frankfurt-Bilbao
Kohtume Tallinna lennujaamas kl 4.40. Lend Tallinn-Frankfurt kl 6.10-7.40; Frankfurt-Bilbao kl 11.30-13.35 (NB! kohalikud ajad! Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi).

Bilbao on Baskimaa suurim linn, mida ümbritsevad kõrged lagedad mäed. Teel lennujaamast hotelli teeme peatuse 1997. aastal avatud ning linna kroonijuveeliks oleva Guggenheimi kaasaegse kunsti muuseumi juures. Tegemist on ühe kaasaegse arhitektuuri kuulsaima ehitisega, mille ainulaadse kontseptsiooni lõi arhitekt Frank Gehry. Tegu on Hispaania suurima muuseumiga, kus on alates avamisest toimunud sadu näitusi ning igal aastal külastab seda üle miljoni inimese. See ehitis on Bilbao linna arengut tublisti muutnud. Muuseumi ees tervitab tulijaid lilledest koeraskulptuur terjer Puppy ja muuseumi taga jõepoolses küljes asub Louise Bourgeois’i pronkskuju hiidämblik Mama. Soovijad saavad külastada muuseumi. Õhtune jalutuskäik vanalinnas: linna keskaegne süda – 14. sajandist pärinev Casco Viejo – linnamüüri sees asuvad seitse paralleelest tänavat; sillad, mis ühendavad vanalinna ülejäänud linnaga. Kindlasti tasub ära proovida baskide iseloomulikud suupisted pintxos’id ja nende kõrvale sobiv traditsiooniline baski vein txacoli.  Öömaja kesklinnas ****hotellis (2-kohalised toad).

2. päev
Neljapäev, 1. august, La Rioja-Vitoria

Hommikusöök hotellis. Sõit La Rioja veinipiirkonda ja sealsesse suurimasse ning vanimasse 1860. aastal rajatud Marques de Riscali veinimõisasse. Rioja veinid olid hinnatud juba keskajal. Navarra ja Aragoni kuningas Peter I andis Rioja veinidele seadusliku kaitse aastal 1102. Riscali istanduse territooriumil on ruumi ka Bilbao Guggenheimi muuseumi meenutavale luksushotellile. Seda sarnasust ei saa veinimõisa kontekstis pisut ootamatult modernsele hoonele kuidagi pahaks panna – nimelt on selle projekteerinud samuti arhitekt Frank Gehry. Põhjalikul ekskursioonil kuuleme ühe Hispaania kuulsaima veinivalmistaja tegevusest, näeme veinikeldreid ja degusteerime ka sealseid veine. Järgmiseks sõidame Vitoria’sse (baski keeles Gasteiz), Baskimaa autonoomse piirkonna pealinna, kus on hästi säilinud vanalinna osa gooti katedraalide, renessansspaleede ja väikeste väljakutega. 2012. aastal sai Vitoria Rohelise Pealinna tiitli. Majutus kolmel järgneval ööl ***hotellis (2-kohalised toad).

     

3. päev
Reede, 2. august, Pamplona

Hommikusöök hotellis. Teel Pamplonasse külastame ühte perefarmi, et tutvuda Baskimaa juustuvalmistamise traditsioonidega. Siinsed juustud valmivad tavaliselt lambapiimast. Maitseme kohalikku idiazabali juustu. Pamplona – 9. sajandist pärineva Navarra kuningriigi pealinn; peatuspaik Santiago de Compostela palverännaku teel; vana kvartal Casco Viejo; 16. sajandist pärit Hispaania renessansi sõjalise arhitektuuri näide – viie bastioniga tähekujuline tsitadell Ciudadela ja seda ümbritsevad linnamüürid; Hispaania kuningate kroonimispaik La Catedral de Santa María la Real de Pamplona; barokkstiilis raekoda jpm. Ja loomulikult kuulus Fiesta de San Fermin – iga-aastaselt 6.-14. juulini toimuv festival oma legendaarse härgade võidujooksu encierro’ga.  Sündmust on kirjeldanud ka E. Hemingway oma esikteoses „Ja päike tõuseb“ (1926).

4. päev
Laupäev, 3. august, Olite-Bardenas Reales

Hommikusöök hotellis. Sõidame Olitesse (baski keeles Erriberri), Navarra kuningate endisesse residentsi. Linna vanad müürid ümbritsevad vaimustavat järskude ja kitsaste tänavate rägastikku, väikeseid väljakuid, kirikuid, klooster Monasterio de las Clarisa’t ja 15.sajandi alguses Carlos III poolt ehitatud uhket gooti stiilis lossi, Palacio Real de Olite’d. Meie külaskäigu ajal toimub linnas ka keskaja festival. Pärast lõunat sõidame erilisse piirkonda – Bardenas Reales – UNESCO biosfääri kaitse all olev ja Euroopas haruldane 42000 hektaril laiuv poolkõrbeline ala. Sealne muld koosneb savist, kriidist ja liivakivist ning vee ja tuulte mõjul erodeerunud pinnasest on moodustunud üllatavaid ja eripäraseid skulptuurseid kujundeid. Koht on olnud inspiratsiooniks paljudele kunstnikele ja kirjanikele ning seal on filmitud telereklaame, muusikavideosid ja filme, sh ka „Troonide mängu“.

   

5. päev
Pühapäev, 4. august, Hondarribia-Pau-Lourdes

Hommikusöök hotellis. Hondarribia on ajalooline linn Rio Bidaosa suudmes. Ülalinna kaitsevad 15. sajandist pärit müürid ning sinna pääseb vanast väravast – Puerta de Santa Mariast. Alleed vanade majadega, millel on nikerdatud katuseräästad, rõdud ja vapid. Tänavad on kobaras ümber kiriku. Linna kõrgemas punktis asub 10. sajandil rajatud loss, kus tänapäeval on võõrastemaja. Jalutame vanalinnas ning kui ilm on ilus, siis supleme ookeanis. Mägise Kesk-Pürenee süda Pau oma elegantse belle epoque’i arhitektuuri ja varjuliste parkidega. Külastame 14. sajandist pärit Pau lossi, kus 1553. aastal sündis Henri IV. Boulevard des Pyrenees’lt avaneb vaade allapoole jäävatele aedadele ning Püreneede kõrgematele aastaringselt lumistele tippudele. Sõit Prantsusmaale Püreneede jalamil asuvasse Lourdes’i, mis on tänapäeva üks tähtsamatest palverännaku ja religioosse turismi sihtkohtadest Euroopas. 1858. aastal ilmutas seal end keerulise elusaatusega 14-aastasele tüdrukule Bernadette’le korduvalt Neitsi Maarja. Aastas külastab linna lähedal asuvat imettegevat allikat ligi kuus miljonit inimest. Militaararhitektuuri silmapaistvaks näiteks on kõrgel künkal asuv kindlusloss Chateau fort de Lourdes,  mis kaitses sissepääsu Lavedani seitsme oru piirkonda Püreneede südames. Öömaja ***hotellis (2-kohalised toad).

6. päev
Esmaspäev, 5. august, Lordes-Püreneede kõrgahelik-Toulouse

Hommikusöök hotellis. Külastame Lourdes’i pühakodasid. Maa-alune St. Pius X basiilika, mis oma kolossaalse maa-aluse ovaalhalliga (201 x 81 m) on üks suurimaid kirikuid maailmas mahutades kuni 25 000 inimest. Edasi jätkub teekond Pürenee mäestikus, mis kulgeb Hispaania ja Prantsusmaa piiril Biskaia lahest Vahemereni. Sõidame läbi  kohtadest, mida läbib ka Tour de France’i marsruut. Üks kuulsamaid on Col du Tourmalet (2115 m) kuru. Ettetellimisel ja lisatasu eest on võimalus sõita funikulööriga 2865 meetri kõrgusele Pic du Midi de Bigorre’i tippu, kust hea ilma korral avaneb panoraamvaade Püreneede Kesk-Massiivi lumistele mäetippudele. Siin asub prantslaste kuulus observatoorium, kus on maa pinnalt tehtud kõige selgemad pildid Veenusest ja teistest päikesesüsteemi planeetidest. Haute Bigorre regioonis asub Campani küla, mis on tuntuks saanud oma inimsuuruste nukkude (Les Mounaques) poolest. Jalutuskäigul mööda peatänavat näeme neid kõikjal – kohvikute ees, rõdudel ja aedades. Sõit Toulouse. Öömaja ***hotellis (2-kohalised toad).

7. päev
Teisipäev, 6. august, Toulouse-Frankfurt-Tallinn

Hommikusöök hotellis. Toulouse – Garonne’i jõe kaldal asuv aktiivse kultuurieluga ülikoolilinn ja rahvusliku kosmosetööstuse keskus. Tänu punakatele katustele ja roosadest tellistest vanalinnale teenis linn hüüdnime La Ville Rose (roosa linn). Lummav vana kvartal oma arvukate renessansshoonetega ning mitmed linnapaleed. Vanalinna südames on hiiglaslik avar väljak 18. sajandist pärit raekojaga. St. Sernini kirik 11. sajandist on suurim romaani kirik Euroopas.

Sõit lennujaama. Lend Toulouse-Frankfurt kl 14.45-16.30; Frankfurt-Tallinn kl 21.00-00.15 (NB! kohalikud ajad! Palun kontrollige lennu aegu paar päeva enne reisi). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

HIND: 1000 € + lisatasu eest teenused ja atraktsioonid ( arve Tensi Reiside poolt)

1. osamakse – broneerimistasu 150 eurot kuni  21. jaanuar 2019 (arve esitab Tensi Reisid)
2. osamakse – 260 eurot –  15.märts 2019 (arve esitab Tensi Reisid)
3. osamakse – 310 eurot – 15. mai 2019 (arve esitab Tensi Reisid)
4. osamakse – 280 eurot – 15. juuni 2019 (arve esitab koolitusarvena AHA Keskus)

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):
• tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest)
• Pic du Midi de Bigorre funikulöör 38 €
• ühene majutus 182 €

HINNA SEES:

  • koolitus
  • lennupiletid Tallinn-Bilbao; Toulouse-Tallinn,
  • lennujaamamaksud 75 € (16.08.2018 seisuga, võivad muutuda)
  • öömajad koos hommikusöökidega
  • mugavustega buss
  • eestikeelne giid-grupijuht, ekskursioonid
  • käibemaks

KAASA VÕTTA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, käterätt, ujumisriided.
Lendudel teenindab Lufthansa. Pardal pakutakse tasuta kerget einet/snäkki ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

SISSEPÄÄSUPILETID MUUSEUMITESSE JA TEISTELE TASULISTELE OBJEKTIDELE  (2018. aasta seisuga, tasumine kohapeal):

Guggenheim 16 € / seeniorid 9 €
Marques de Riscali veinimõisa külastus + degusteerimine 20 €
Juustufarmi külastus 7 €

REISIKORRALDAJA: TENSI-REISID AS
Tel 7 344 207, 7 344 208, fax 7 344 209 Ülikooli 4, Tartu
Tel 6 703 333, 6 703 000 Estonia pst 5a, Tallinn
Tel 4 426 305, 4 426 300 Ringi 10, Pärnu
E-mail: tensi@tensireisid.ee Kodulehekülg: www.tensireisid.ee
Panga rekvisiidid: TENSI-REISID AS, a/a EE902200221005109167 (Swedbank)

NB! Hinnad võivad muutuda, juhul kui lennufirma, öömajad, kütusetarnijad muudavad oma hindu!

 

Registreeri

Registreerimine pole avatud